Pau­lii­na Vil­pak­ka

Noor­mark­ku

So­ta­ve­te­raa­ni­pe­rin­teen vaa­li­mi­ses­sa ol­laan siir­ty­mäs­sä uu­teen ai­kaan. Noor­mar­kun vii­mei­nen tun­nuk­sen omaa­va so­ta­ve­te­raa­ni Kau­ko Kaa­pe­li sai kut­sun vii­mei­seen il­ta­huu­toon syk­syl­lä 2021. Sa­mal­la al­koi hää­möt­tää tien pää myös Noor­mar­kun So­ta­ve­te­raa­nit ry:lle, jon­ka sään­tö­jen mu­kaan yh­dis­tyk­sen jä­se­nis­tös­sä on ol­ta­va myös so­ta­ve­te­raa­ne­ja. Nyt kun hei­tä ei enää ole, yh­dis­tys sel­lai­se­naan lo­pet­ti toi­min­tan­sa vii­me maa­lis­kuus­sa tal­vi­so­dan päät­ty­mis­päi­vä­nä.

So­ta­ve­te­raa­ni­pe­rin­teen vaa­li­mi­nen ja toi­min­ta kui­ten­kin jat­kuu uu­den ni­men al­la. Noor­mar­kun So­ta­ve­te­raa­nit ry:n vii­mei­sin pu­heen­joh­ta­ja Pasi Rai­ni­o­la on ol­lut käyn­nis­te­le­mäs­sä Tam­men­leh­vän Noor­mar­kun pe­rin­neyh­dis­tys ry:n toi­min­taa. Tam­men­leh­vä on sym­bo­li, joka myön­net­tiin rin­ta­mal­la tais­tel­leil­le so­ti­lail­le. Tam­men­leh­vän pe­rin­neyh­dis­tys­toi­min­taa on ol­lut val­ta­kun­nal­li­ses­ti ole­mas­sa jo pit­kään. Lä­hi­vuo­si­na yhä use­am­pi so­ta­ve­te­raa­niyh­dis­tys lak­kaa ve­te­raa­nien pois­tut­tua, ja toi­min­ta siir­tyy so­ta­ve­te­raa­ni­pe­rin­net­tä vaa­li­vil­le Tam­men­leh­vä-yh­dis­tyk­sil­le ym­pä­ri maa­ta.

Tam­men­leh­vän Noor­mar­kun pe­rin­neyh­dis­tyk­sen toi­min­ta al­koi jo vii­me vuon­na, jol­loin en­sim­mäis­tä ker­taa kan­sal­li­se­na ve­te­raa­ni­päi­vä­nä las­ket­tiin ha­vu­sep­pe­leet san­ka­ri­hau­ta­muis­to­mer­keil­le pe­rin­neyh­dis­tyk­sen toi­mes­ta. Van­han yh­dis­tyk­sen kan­nat­ta­ja­jä­se­net ovat saa­neet ha­lu­tes­saan siir­tyä uu­teen yh­dis­tyk­seen, ja yh­dis­tyk­sen jä­se­nek­si toi­vo­taan liit­ty­väk­si yhä myös so­ta­ve­te­raa­nien les­kiä. Mu­kaan toi­vo­taan myös uu­sia ih­mi­siä, var­sin­kin toi­min­taan osal­lis­tu­mi­ses­ta kiin­nos­tu­nei­ta.

Tammenlehvän Noormarkun perinneyhdistyksen tehtäviin kuuluu seppeleenlaskutilaisuuksiin osallistumisen lisäksi sotaveteraanien leskien tukeminen ja sotaveteraaneista kertominen muun muassa kouluissa.

Tammenlehvän Noormarkun perinneyhdistyksen tehtäviin kuuluu seppeleenlaskutilaisuuksiin osallistumisen lisäksi sotaveteraanien leskien tukeminen ja sotaveteraaneista kertominen muun muassa kouluissa.

Yk­si yh­dis­tyk­sen nä­ky­vim­mis­tä teh­tä­vis­tä on osal­lis­tu­mi­nen nel­jäs­ti vuo­des­sa sep­pe­leen­las­ku­ti­lai­suuk­siin ja lip­pu­lin­naan, eli eri yh­dis­tys­ten muo­dos­ta­maan lip­pu­kul­ku­ee­seen, joka kul­kee ju­ma­lan­pal­ve­luk­sen jäl­keen san­ka­ri­vai­na­jien muis­to­mer­kil­le. Sep­pe­leen­las­ku­ti­lai­suuk­siin osal­lis­tu­taan tal­vi­so­dan päät­ty­mis­päi­vä­nä, Kan­sal­li­se­na ve­te­raa­ni­päi­vä­nä, Kaa­tu­nei­den muis­to­päi­vä­nä ja It­se­näi­syys­päi­vä­nä. Ha­vu­sep­pe­leet las­ke­taan ai­na Noor­mar­kun ja Las­si­lan san­ka­ri­hau­ta­muis­to­mer­keil­le, jon­ka li­säk­si kan­sal­li­se­na ve­te­raa­ni­päi­vä­nä ja Tal­vi­so­dan päät­ty­mis­päi­vä­nä las­ke­taan kuk­ka­lai­te ve­te­raa­ni­ki­vel­le.

Mer­kit­tä­vä osuus pe­rin­neyh­dis­tyk­sen toi­min­nas­sa on myös re­ser­vi­läi­sil­lä. Rai­ni­o­la ker­too, et­tä he ovat ol­leet kan­ta­va voi­ma ja mer­kit­tä­vä te­ki­jä yh­dis­tyk­sen pe­rus­ta­mi­ses­sa ja toi­min­nas­sa, var­sin­kin sep­pe­leen­las­ku­ti­lai­suuk­sis­sa lip­pu­lin­nas­sa ja san­ka­ri­hau­to­jen kun­ni­a­var­ti­ois­sa. Tär­keä kump­pa­ni on myös Noor­mar­kun seu­ra­kun­ta, joka on osa­puo­le­na sep­pe­leen­las­kuis­sa san­ka­ri­hau­ta­muis­to­mer­keil­le.

Tam­men­leh­vän Noor­mar­kun pe­rin­neyh­dis­tyk­sen teh­tä­viin kuu­luu myös tu­kea so­ta­ve­te­raa­nien les­kiä, joil­le on esi­mer­kik­si kus­tan­net­tu jal­ka­hoi­to­ja pai­kal­li­sen pal­ve­lun­tar­jo­a­jan pal­ve­lu­na. Les­kien ja mui­den jä­sen­ten hy­vin­voin­nin edis­tä­mi­sek­si jär­jes­te­tään myös il­lan­viet­to­ja, ret­kiä ja mui­ta ti­lai­suuk­sia. Toi­min­nan ra­hoit­ta­mi­sek­si en­si­ar­voi­sen tär­ke­ää on Po­rin kau­pun­gin myön­tä­mä tuki, jota ano­taan vuo­sit­tain.

Pe­rin­neyh­dis­tyk­sen teh­tä­viin kuu­luu myös so­ta­ve­te­raa­neis­ta ker­to­mi­nen muun mu­as­sa kou­luis­sa, joil­la niil­lä­kin on vel­voi­te yl­lä­pi­tää ve­te­raa­ni­pe­rin­net­tä. Li­säk­si Noor­mar­kun So­ta­ve­te­raa­nit ry on kus­tan­ta­nut his­to­ri­a­te­ok­sen Yh­des­sä vai­kei­na vuo­si­na – Noor­mar­kun So­ta­ve­te­raa­nit ry 1979 – 2023.

Rai­ni­o­las­ta on tul­lut so­ta­ve­te­raa­ni­pe­rin­teen vaa­li­ja tuf­fan­sa Vei­ni Rai­ni­o­lan kaut­ta. Vei­ni Rai­ni­o­la (1923-2004) osal­lis­tui tal­vi­so­taan jo alai­käi­se­nä so­ti­las­poi­ka­na ko­ti­rin­ta­mal­la, muun mu­as­sa var­ti­oin­ti­teh­tä­vis­sä. So­dan jäl­keen hän oli myös pe­rus­ta­mas­sa Noor­mar­kun So­ta­ve­te­raa­nit ry:tä 80-lu­vun alus­sa ja hank­ki­mas­sa ky­läl­le ve­te­raa­ni­ki­veä, joka pal­jas­tet­tiin vuon­na 1991. Yh­dis­tyk­sen al­ku­vuo­si­na Noor­mar­kus­sa oli par­haim­mil­laan rei­lut 200 so­ta­ve­te­raa­nia.

En­tä mitä so­ta­ve­te­raa­ni­pe­rin­ne opet­taa ny­ky­a­jan ih­mi­sil­le? Rai­ni­o­lan mie­leen tu­le­vat en­sim­mäi­se­nä ar­vot:

– Ne ovat koti, us­kon­to ja isän­maa. Ve­te­raa­neil­ta on pe­rit­ty myös sit­keys, pe­rik­si­an­ta­mat­to­muus ja yh­teen hii­leen pu­hal­ta­mi­nen, jos­ta pu­hu­taan myös tal­vi­so­dan hen­ke­nä. Sil­loin oli kova pak­kas­tal­vi, kun sota syt­tyi. Itä­ra­jal­la ol­tiin ko­vis­sa olois­sa, mut­ta sa­mal­la yh­teis­hen­ki kas­voi yh­teis­tä vi­hol­lis­ta vas­taan, Rai­ni­o­la sa­noo.