Etsivässä nuorisotyössä ollaan ihmisenä ihmiselle
Etsivä nuorisotyö jalkautuu aidosti nuorten pariin.
Tiia Jokisalo
Ulvila
Etsivä nuorisotyö on äkkiseltään jännittävän kuuloinen nimike, joka saattaa saada mielikuvituksen laukkaamaan.
Ulvilan kaupungin erityisnuorisotyöntekijä Helena Kivi on yksi niistä, joka työskentelee tämän työmuodon parissa. Kaikuja etsivätyöstä työssä edelleen on, mutta ei samaan tapaan kuin aikoinaan.
– Muistaakseni nimekettä on käytetty vähintään 1970-luvulta saakka, jolloin työ oli oikeasti vielä enemmän etsimiseen painottuvaa, mutta sittemmin muotoutunut vuosien saatossa, Kivi kertoo.
Vaikka Kivi ei suurennuslasin kanssa katuja kuljekaan, on hänen työssään silti jonkin verran ihan oikeatakin etsintää. Hänen tehtävänsä on löytää niiden nuorten pariin, jotka oikeasti kaipaavat apua. Eikä se tehtävä aina ole helppo, jolloin etsivän taitojakin tarvitaan. Esimerkiksi silloin, kun Kivi tavoittelee nuorta ensimmäistä kertaa.
Nuoret ohjautuvat Kiven luokse eri tahojen toiveesta, yhteydenotto voi tulla esimerkiksi oppilaitoksista, viranomaisten kautta, puolustusvoimilta ja toisaalta myös vaikkapa yksityishenkilöltä kuten nuoren kaverilta tai perheenjäseniltä. Usein yhteyttä ottaa opo tai kuraattori, jonka oppilas on lopettanut koulun kesken, toisinaan ilmoittamatta. Nuori voi myös itse ottaa yhteyttä etsivään.
Kun Kivi saa nuoren yhteystiedot, oli se sitten puhelinnumero tai vaikka sometilikin, ottaa hän yhteyttä. Jo nuoren tavoittaminen saattaa olla haastavaa, mutta kun se on tapahtunut, alkaa luottamuksen rakentaminen.
– Siinä meitä auttaa se, ettei meillä ole viranomaisstatusta, joten nuori saattaa kokea, että olemme samalla puolella hänen kanssaan ja näin asiat lähtevät rullaamaan eteenpäin.
Kivi tekee paljon työtä sen eteen, että nuoret kokisivat hänet helposti lähestyttävänä.
Pyrkimyksenä on saada nuori niiden palveluiden pariin, joiden avulla hän pääsee asioissaan eteenpäin. Etsivä nuorisotyö on aina nuorelle vapaaehtoisuuteen perustuvaa ja ilmaista palvelua ja yhteistyön lähtökohtana ovat nuoren itse antamansa tiedot omasta elämästään, tavoitteistaan, toiveistaan ja haaveistaan.
– Yksinkertaistettuna olemme ihminen ihmiselle, kohtaamme, kuljemme rinnalla ja luomme nuorelle olon, että hän tulee kuulluksi. Autamme ja tuemme haasteissa, joita on yleensä monia, mutta emme tee asioita nuorten puolesta vaan yhdessä hänen kanssaan.
– Tärkeä, joskin ei enää niin yleinen osa tätä työtä on myös katutyö eli jalkautuminen nuorten pariin. Eli menen ihan sinne missä nuoretkin ovat, joskus arkisinkin, mutta varsinkin viikonloppuöisin. Olen huomannut, että kun olen tutustunut nuoriin jo varhain, heidän on ollut myös vuosien aikana helpompi ottaa tarvittaessa yhteyttä. Jalkautuminen on tärkeä työmuoto, jonka vuoksi olen myös katsonut tärkeäksi sitä tehdä.
Työnkuvaan kuuluu myös tiedon välittäminen esimerkiksi päättäjille.
– Kerromme kentältä nuorison kuulumisia ja yritämme myös näin parantaa heidän asemaa.
Kivi itse tuli alan pariin jo vuosituhannen alussa, jolloin hän aloitti Ulvilan nuorisotyössä ja vuonna 2007 hänet palkattiin kaupungin ensimmäiseksi erityisnuorisotyöntekijäksi.
Hänen kauttaan on siis kulkenut läpi moni vuosikerta nuoria. Kivi on nähnyt vuosien aikana myös maailman muuttumisen.
– Tänä päivänä kaikkea näkee netistä ja kaikkea saa netistä. Mutta vaikka kulttuuri muuttuu, ei ihminen pohjimmiltaan muutu eli perusasiat toki pysyvät samoina. Mutta tuntuu, että haasteellisen joukon haasteet ovat kasvaneet, hän toteaa ja jatkaa:
– En myöskään seuraa ilolla hallituksen tekemiä kiristyksiä. Oma mielipiteeni on, että ei tarvitse kauaa odotella, kun leikkausten seuraukset näkyvät tälläkin kentällä ja isosti.


